Azorai 2021. Bendra informacija

    Azorų salos yra Atlanto vandenyne. Iš viso jos yra 9: San Miguel, Santa Maria, Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico, Faial, Corvo, Flores. 
    Jos priklauso Portugalijai, bet tai - autonomiją turintis regionas.
    Artimiausia sala nuo Lisabonos - Santa Maria sala, esanti maždaug už 1400-1450 kilometrų link Šiaurės Amerikos žemyno. Ji, kartu su San Miguel, sudaro rytinę salų grupę. Tiesioginio skrydžio į Santa Maria nėra. O va San Miguel - pagrindinė, labiausiai žinoma ir populiariausia sala. Į ją vykdoma ir dauguma skrydžių. Nuo Lisabonos iki jos reikia skristi apie 2 valandas 15 min.
    Tolimiausios salos: Corvo ir Flores. Jos sudaro vakarinę salų grupę. Tiesioginio skrydžio į jas nėra. Iki jų nuo San Miguel salos - kiek daugiau nei 500 km.
    Visos kitos salos - centrinė salų grupė. Iš jų tiesioginiais skrydžiais iš žemyninės Portugalijos dalies pasiekiama tik Terceiros sala. 
    Nuo Azorų salų iki JAV rytinės pakrantės apie 3350-3850 kilometrų (priklausomai nuo kurios salos skaičiuoti). Tai maždaug 5 valandų skrydis.
    Iš Europos daugiausia skrydžių į salas atlieka Portugalijos avialinijos "TAP", bei Azorų salų avialinijos "Sata". Gana populiaru rinktis ir "Ryanair", kurios skraidina ne tik iš Porto, Lisabonos, bet ir iš Anglijos, bei Vokietijos.
    Keleivinių keltų, plukdančių į salyną, nėra.
    Mūsų kelionė iki Azorų salų buvo su nesklandumais. Tiesioginio skrydžio iš Lietuvos nėra. Iš pradžių mes nusipirkome bilietus iš Rygos į Berlyną su "AirBaltic" (76 eurai į abi puses vienam žmogui). Nuo Berlyno iki Lisabonos ketinome skristi su "TAP" (85 eurai į abi puses vienam žmogui). O nuo Lisabonos iki Ponta Delgada San Miguel saloje su "Ryanair" (48 eurai žmogui į vieną pusę su "Priority"). Grįžimui iki Lisabonos pavyko nupirkti itin sėkmingus jungiamojo skrydžio bilietus nuo Flores salos iki Lisabonos su "Sata" (61 eur. žmogui). 
    Deja, likus maždaug 3 mėn. iki kelionės, "TAP" pakeitė savo skrydį ir sugriovė visą mūsų kelionės planą.
    Teko pirkti naujus bilietus. Šį kartą iš Rygos į Briuselį su “Ryanair” (32 eurai žmogui su “Priority”). Po neilgo persėdimo iš Briuselio į Lisaboną taip pat su “Ryanair” (42 eurai žmogui su “Priority”). Nuo Lisabonos bilieto keisti nereikėjo, nes pavyko priderinti datas prie jau turimo bilieto.
    Grįžimui iki Lisabonos tiko jau turimas bilietas. Nuo Lisabonos iki Berlyno pasirinkome “EasyJet” (27 eurai žmogui). Nuo Berlyno iki Rygos taip pat pavyko pritaikyti jau turimą “AirBaltic” bilieto dalį.
    Tiesa, tiek nuvykimui, tiek grįžimui, darėme vieną tarpinę nakvynę Lisabonoje, nes taip norėjome išvengti streso tarp persėdimų. Nakvynes radome per “AirBnB” netoli oro uosto (30 eurų už naktį).
    Lisabonoje verta naudotis "Uber" paslaugomis. Už 4 km iki oro uosto net ir ankstyvą rytą sumokėjome vos 3,40 eur. Tokia pat būtų buvusi ir autobuso kaina dviems žmonėms.
    Beje, nors šioje kelionėje teko pakeisti labai daug lėktuvų ir skirtingų oro uostų, bet Lisabonos oro uostas buvo vienintelis, kuriame užkliuvo mūsų rankiniame bagaže vežama palapinė. Tiksliau, ne pati palapinė, o jos tvirtinimo kuoliukai. Jų užaštrinti galiukai buvo palaikyti duriamuoju "ginklu" 💣 Mums tai buvo grėsmė, nes tai vyko dar tik nuvykstant, todėl be jų būtų iškilę sunkumų statant palapinę visos kelionės metu. Problemą išsprendėme paprašydami kitų keleivių įsidėti tą nedidelį kuoliukų maišelį į savo registruojamą bagažą, nes šio skrydžio metu mes tokio bagažo neturėjome. Azorų salose juos priduodavome jau į registruojamą bagažą, o grįžtant, nusikarpėme tuos aštrius galiukus ir problemų nebeiškilo 👍
    Tiksliai nežinoma, bet manoma, kad Azorų salų pavadinimas kilo nuo žodžio „žydra“.
    Taip pat nėra tiksliai žinoma, kada Azorų salas pasiekė pirmieji keliautojai, nuotykių ieškotojai ar prekeiviai. Faktas tik tas, kad salose buvo gyvenama jau ir iki tol. Corvo saloje archeologai atrado punų monetų. Jas naudojo kartaginiečiai 3-4 amžiuje prieš mūsų erą. Salyne savo pėdsakus paliko ir arabai, bei vikingai. XIII-XIV amžių žemėlapiuose, sudarytose Italijos ir Ispanijos keliautojų, Azorai vadinami Vakarų salomis.
    Portugalai Azorų salose pradėjo gyventi XV a.
    Manoma, kad pirmasis Azorų salas pasiekė Diogo de Silvesas 1427 m. Nors oficialia Azorų atradimo data laikoma 1432 m. rugpjūčio 15 d., nes šią dieną Gonçalo Velho Cabral atplaukė į vieną iš salų ir įkūrė gyvenvietę. Ji buvo pavadinta Santa Maria. Suprantama, kad tai buvo sala taip vadinama ir šiandien.
    Diogo de Teive kartu su sūnumi João de Teive, nežinia kada, bet jau po 1432 m., atrado vakarų grupės salas: Flores ir Corvo.
    Per visą istoriją, be jau minėtų kartaginiečių, arabų ir vikingų pėdsakų, Azorus buvo okupavę ne tik portugalai, bet ir flamandai, prancūzai, ispanai.
    Salose taip pat gyveno maurų kaliniai, Afrikos vergai iš Gvinėjos, Žaliojo Kyšulio, San Tomė.
    Dažniausia klaida - manyti, kad pakanka aplankyti vieną salą. Visos jos labai skirtingos. Skiriasi ne tik salų gamta ir geografija. Kadangi salos buvo atrandamos ir apgyvendinamos palaipsniui, o jose kūrėsi imigrantai ne tik iš skirtingų žemyninės Portugalijos regionų, bet ir iš kitų šalių, tai veikė ir kultūrą, ir net kalbą. Salose skiriasi ne tik papročiai, tradicijos, bet ir tarmės. 
    Vieni Azorų salas vadina „Europos Havajais“, kiti - „Islandija“, treti - „Naująja Zelandija“, ketvirti - „Atlantida“.
    Nesvarbu, kaip jas vadinsi, akivaizdus tik vienas faktas - salos unikalios.
    Visi esame daugiau ar mažiau girdėję apie Atlantidą. Azoriečiai save kildina tiesioginiais jų palikuonimis. Pagal legendą, Atlanto vandenyno viduryje kažkada buvo klestinti žemė. Žmonės čia gyveno turtuose ir laimėje. Tai sukėlė dievų pavydą ir jie pasiuntė į žemę prakeiksmą - žemės drebėjimą (galbūt ugnikalnio išsiveržimą). Šis Atlantidą visiškai sunaikino ir iš klestinčio žemyno liko tik kelios salos. Teigiama, kad kai kurie Atlantidos gyventojai - atlantai išgyveno. Jie išsibarstė po visą pasaulį ir jų palikuonys iki šiol gyvena tarp mūsų. Jie patys net nežino apie savo kilmę, tačiau jaučia nenugalimą norą grįžti. Grįžti namo - į Azorus. Jei turite tokį norą, galbūt esate vienas iš Atlantidos gyventojų palikuonių, bet apie tai patys net nežinote 😎
    Azorų salose priskaičiuojami net 26 aktyvūs ugnikalniai (8 iš jų po vandeniu), tačiau jie nelaikomi keliančiais realią grėsmę. Tiesa, 1958 m. Faial saloje įvyko paskutinis ugnikalnio išsiveržimas Azorų salyne. Tai - Capelinhos ugnikalnis. Po jo salos teritorija padidėjo 2,5 km². Dabar tai turistų itin mėgiama vietovė.
    Azorų salų prieigose priskaičiuojamos 23-25 banginių ir kašalotų rūšys. Vos 5 km nuo Pico salos pakrantės, vandenyno gylis viršija kilometrą. Todėl čia labai populiaru plaukti stebėti jų į vandenyną.
    Labai patrauklu, kad Azorų salose nėra nė vieno nuodingo gyvūno ar augalo, gali jaustis labai ramiai ir komfortiškai.
    Iš savo patirties galiu pridėti, kad salyne yra 2 uodai (iki mūsų apsilankymo buvo 3). Du iš jų gyveno San Miguel saloje. Dabar šioje saloje liko tik vienas, nes kitas buvo labai įkyrus ir mums trukdė miegoti 😜 Dar vieną sutikome, berods, Terceiros saloje. Atstumas per didelis, vargu ar jie kada nors susitiks ir susilauks palikuonių 😋 
    O jei rimtai, tai vietinių gyventojų nuomone, nors čia pakanka šilumos ir drėgmės, tačiau jiems veistis nepalankus vėjuotas klimatas. Tokiai nuomonei esu linkęs pritarti ir aš.
    Ruošdamasis kelionei radau informaciją, kad neseniai prie Azorų salų aptiktos ir povandeninės piramidės, kurios, tikėtina, yra dirbtinės kilmės. Tai įdomus faktas ir jaukas turistams, tačiau mintis neišplėtota, platesnės informacijos apie tai neradau ir apie tai nieko nežinojo net vietiniame turizmo informacijos centre.
    Tarp salų lengviausia, greičiausia ir paprasčiausia keliauti vietinių avialinijų "Sata" lėktuvais. Jie turi net keletą privalumų. 
    Vienas pagrindinių, kad gretimas salas su jais galima pasiekti itin greitai. Palyginimui, nuo Terceira salos iki Graciosa salos keltu reikia plaukti apie 3 val., o lėktuvu tą patį atstumą gali įveikti vos per 15 min.
    Kitas svarbus privalumas, kad jie skraido visus metus, kai tik tai daryti leidžia oro sąlygos. Palyginimui, keltai tarp skirtingų salų grupių, plaukia tik vasaros sezono metu.
    Užtat keltais labai patogus susisiekimas tarp Flores ir Corvo salų, o taip pat tarp centrinės grupės salų.
    Pagrindinis keltų operatorius "Atlanticoline".
    Bene didžiausias minusas, kad grafikus jie kiekvienais metais paskelbia tik pavasarį, todėl tai gali sudaryti sunkumų planuojant kelionę iš anksto.
    Lėktuvo bilietus tarp salų patartina pirkti iš anksto. Mes tai padarėme likus net 8 mėn. iki kelionės ir labai džiaugėmės. "Sata" tinklalapyje pasirinkus "Multicity" funkciją, už 5 skrydžius sumokėjome vos po 153 eurus žmogui. Kiek baiminomės gąsdinimų, kad perkant taip anksti skrydžių datos ir laikai bus dažnai keičiami, tačiau viskas vyko sklandžiai. Kai kurie laikai iš tiesų buvo koreguojami, tačiau dažniausiai tik po 10 ar 15 min.
    O realiai irgi viskas buvo sklandu: skrydžiai nevėlavo, jokių trukdžių registracijos metu ir jokių problemų priduodant ar atsiimant bagažą. 
    Beje, "Sata" avialinijų ir interneto svetainė puiki. Itin aiški, paprasta ir lengva naudoti 👍
    Nesvarbu kurioje saloje bebūtumėt, labai svarbu apgalvoti, kaip keliausit saloje. Autobusais pasikliauti nederėtų. Net ir San Miguel saloje, kurioje laikoma, kad autobusų tinklas išvystytas geriausiai, jie važiuoja retai, maršrutų yra nedaug, o kai kurios vietos jais visai nepasiekiamos. Be to, nėra garantijos, ar autobuso išvis sulauksite pagal numatytą grafiką.
    Autobusais teko važinėti San Miguel, Sao Jorge ir Flores salose. Visose jose turėjome sunkumų. San Miguel vieno autobuso visai nesulaukiau, o vienas atvažiavo (atitinkamai ir išvažiavo) per anksti. Flores saloje autobusai buvo punktualūs ir maršrutai aiškūs, tačiau savaitgaliais jie visai nevažiuoja ir apie tai niekur nebuvo net užsiminta. Sao Jorge saloje išvis sudėtinga susigaudyti: nei kur jie sustoja, nei kokiu laiku važiuoja. To nežinojo net policijoje, į kurią buvau užėjęs pasiklausti.
    Automobilių nuomos kainos labai priklauso nuo sezono. Vasarą jos gali pasiekti neįperkamas aukštumas (2021 m. liepą-rugpjūtį iki 100 eurų už parą). Tuo tarpu žiemą galima išsinuomoti net ir už keliolika eurų. Bet tai turi ir "savo kainą". Žiemą oras prastesnis, diena trumpesnė, pamatyti per dieną spėji mažiau.
    
Ne visada, net ir turint rezervaciją, gali būti tikras, kad automobilį gausi. Mes automobilį San Miguel saloje iš “Flor do Norte” rezervavome maždaug pusė metų iki kelionės. Deja, prieš pat kelionę mums buvo pasiūlyta mokėti net 5 kartus didesnę kainą. Teko atsisakyti, o likus labai mažai laiko iki kelionės, nebebuvo galimybės susirasti ir kito tinkamo varianto.
    Kita vertus, su "Angra Car" Terceiroje ar "Terauto" Pico saloje, jokių problemų neturėjome.
    Populiari alternatyva - motorolerių nuoma. Eismas salose nesudėtingas, automobilių nedaug, greičiai nedideli, o pagrindiniai keliai geri. Jei nelyja, jais važinėti vienas malonumas. Tiesa, dar reikia įvertinti ir turimą bagažą - jį vežiotis motoroleriu yra sudėtinga. Tačiau jie gerokai pigesni, net ir sezono metu galima išsinuomoti už 25 eurus parai. Užsakant reikėtų atkreipti dėmesį, ar įskaičiuota šalmų nuomos kaina.
    Bet sezono metu ir motorolerį patartina rezervuoti iš anksto, jų gali pritrūkti. Ne pačiose populiariausiose salose, tokiose kaip Santa Maria, Graciosa, juos ir išsinuomoti ne taip paprasta, reikėtų atlikti "namų darbus". Corvo ir Flores jie išvis nenuomojami.
    Iš anksto reikėtų pasirūpinti ir nakvynės vietomis. Jos taip pat labai pabrangsta vasaros sezono metu. O geriausių variantų, jei užsakinėsite vėlai, išvis nelieka.
    Kita vertus, nors "laukiniai kempingai" salose draudžiami ir už tai kartas nuo karto turistai baudžiami, tačiau salose itin geri oficialūs kempingai. Jie turi ir elektrą, ir šiltą vandenį. Maža to, jų yra ir nemokamų. Dažnai jie netgi nenusileidžia mokamiems. Jei viešnagės metu nenumatoma daug lietaus, tai gali būti puiki alternatyva brangiems viešbučiams ar apartamentų nuomai.
    Ketinant vaikščioti trasomis, nepamainomas oficialus tinklalapis http://trails.visitazores.com/en. Galima parsisiųsti ir programėlę. Tik reiktų turėti omenyje, kad tinklalapyje San Migel saloje rodo 29 oficialias trasas, o programėlėje 32 (prisideda PRC22SMI Grena-Pico do Ferro, PR23SMI Povoacao-Pico da Vara, PRC25SMI Fonte do Sapateiro). Kitose salose tinklalapio ir programėlės maršrutai atitinka. Šių 3 maršrutų negalima ir parsisiųsti. Nežinau ar dėl to, kad prie visų jų rašo, kad „uždaryta“ (nenurodoma, nei kodėl, nei nuo kada, nei iki kada), tačiau realiai visos trasos praeinamos. Pvz. PRC22SMI Grena-Pico do Ferro trasos pradžioje darbuotojos (trasa mokama, todėl yra darbuotoja) paklausus apie tai, ji net nusistebėjo, kad pateikiama tokia klaidinanti informacija.
    Atkreipiu dėmesį, kad Azorų salose nėra patikima ir mano itin mėgiama "maps.me" programėlė. Buvau labai nustebęs, nes iki šiol ją laikiau itin patikima, tačiau Azorų salose ji mane pavedinėjo gana dažnai.
    Nežinau, kokiais kriterijais remiantis ir kokiuose rinkimuose tai įvertinta, tačiau Azorų salose itin pabrėžiama, kad 2021 m. dėl Covid-19 grėsmės Azorų salos pripažintos pačia saugiausia kryptimi keliauti.
    Ir suprantama kodėl. Neskiepytam keliauti nepatarčiau, nes itin daug apribojimų ir reikalavimų, o keliaujant tarp salų galioja tie patys reikalavimai, kaip ir atvykstant iš užsienio. Tuo tarpu paskiepytiems ir turintiems sertifikatą, jokių apribojimų, įveikti procedūras greita, paprasta ir saugu 👌

    San Miguel - didžiausia, labiausiai žinoma ir įvairiapusiškiausia sala. Čia ir begalė trasų žygeiviams, ir galimybės maudytis karštose versmėse, ir nuostabūs pliažai, ir daugybė kitų atrakcijų. Turbūt dėl to ji ir populiariausia.

    Platesnį salos aprašymą, daugiau nuotykių ir nuotraukų rasite čia:

    Santa Maria - seniausia salyno sala. Ji yra piečiausia, todėl jos klimatas sausiausias ir čia daugiausia saulėtų dienų per metus. Jos paplūdimiai puikūs, žmonės itin draugiški, o "vienkiemių kraštovaizdžiai" dvelkia ramybe.

    Platesnį salos aprašymą, daugiau nuotykių ir nuotraukų rasite čia:

    Terceiros salos pavadinimas lietuviškai reiškia - "trečioji". Greičiausiai dėl to, kad ji buvo atrasta po Santa Maria ir San Miguel salų, t.y. trečioji. Šiandien Terceira jau antroji ne tik pagal dydį, bet ir svarbą Azorų salyno sala. Jos sostinė Angra do Heroismo garsi savo istoriniu ir kultūriniu paveldu. Miestas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo vietų sąrašą. Saloje vyksta daug festivalių ir labai daug dėmesio sulaukiantis bulių bėgimas miesto gatvėmis.

    Platesnį salos aprašymą, daugiau nuotykių ir nuotraukų rasite čia:

    Graciosa sala itin taisyklingos formos. Epitetai "grakšti", "elegantiška", patys lipte limpa, todėl nereikia stebėtis, kad taip verčiamas ir salos pavadinimas - "gracingoji". Tai sala, kurioje išnaudojama geoterminė energija. Be San Migelio, tai vienintelė sala, kurioje galima maudytis terminiuose vandenyse.

    Platesnį salos aprašymą, daugiau nuotykių ir nuotraukų rasite čia:

    Sao Jorge sala iš kitų išsiskiria savo "fajomis", kuriose įsikūrusios gyvenvietės. "Faja" - pakrantės lyguma, susidaranti dėl lavos srautų ir nuošliaužų. Jos itin gražiai atrodo žiūrint į jas iš viršaus. Saloje gaminamais „Queijo da Ilha de São Jorge“ sūris priskiriamas elito klasei. Gurmanai stebuklu vadina ir čia išgaunamus dvigeldžius moliuskus (amêijoas).

     Platesnį salos aprašymą, daugiau nuotykių ir nuotraukų rasite čia: 

    Pico salos pavadinimas kilo nuo saloje esančio to paties pavadinimo kalno - aukščiausio Portugalijos taško - Pico. Viršūnės aukštis yra 2351 m virš jūros lygio. Ši viršūnė įtraukta net į Gineso rekordų knygą, kaip kalnas su didžiausia povandenine dalimi - 6098 m !!! Pico sala garsėja savo vynu ir jo gamybos tradicijomis. Pico salos vynuogių auginimo kraštovaizdis 2004 m. UNESCO paskelbtas pasauliniu žmonijos paveldu. Verdello veislės vynai yra žinomi visame pasaulyje. Pico sala taip pat ypatinga tuo, kad būtent pro jos pakrantes praeina banginių migracijos kelias, todėl tai tinkamiausia vieta stebėti banginius.

    Platesnį salos aprašymą, daugiau nuotykių ir nuotraukų rasite čia: 

    Faial sala yra žinoma viso pasaulio jachtininkams, kertantiems Atlantą. Ankščiau dėl patogios geografinės padėties. Dabar jau ir dėl tradicijos. Salos sostinėje Hortoje yra legendomis apipinta prieplauka. Pagal tradiciją kiekviena į salą atplaukusi įgula ant pylimo sienų palieka piešinį. Tikima, kad tai atneša sėkmę. Faial saloje vyko paskutinis ugnikalnio išsiveržimas Azorų salyne. Tai - Capelinhos ugnikalnis. Tai įvyko 1958 m. Po jo salos teritorija padidėjo 2,5 km². Dabar tai - turistų itin mėgiama vietovė. Faial pasididžiavimas - salos centre stūksantis krateris - Caldeira. Visi, aplankantys salą, būtinai jį aplanko. Faial taip pat garsėja ir savo paplūdimiais. Almoxarife laikomas vienu gražiausiu juodo smėlio paplūdimių salyne, o Porto Pim - balto smėlio.

    Platesnį salos aprašymą, daugiau nuotykių ir nuotraukų rasite čia:

    Corvo sala pati mažiausia. Tai tarsi "kelionė į Liliputiją". Juk žinote "Guliverio keliones", ar ne? Viskas saloje labai "sumažinta": lėktuvas, oro uosto pastatas, keltai. Ir tai neturėtų stebinti, Corvo sala pati mažiausia Azorų salyne. Jos ilgis vos 4 km, plotis 6,3 km. Saloje gyvena vos apie 400 gyventojų !!!

    Platesnį salos aprašymą, daugiau nuotykių ir nuotraukų rasite čia:

    Flores - lietuviškai reiškia gėlės. Taip vadinama bene gražiausia salyno sala. Čia daug ežerų, krioklių, o pakrančių formos neretai pavadinamos dramatiškomis ar užburiančiomis. Šioje saloje iškrinta daugiausia kritulių. Flores sala išskirtinai gamtos mylėtojų ir žygeivių Meka.

    Platesnį salos aprašymą, daugiau nuotykių ir nuotraukų rasite čia:

    Visa kelionės trukmė 37 dienos.
    Kelionės metu turėjome 13 skrydžių. 4 salas pasiekėme keltu.
    Po kelionės pasisvėriau, nors nebadavau, tačiau aktyvus poilsis davė rezultatą, atsikračiau net 10 kilogramų !!! 😎
    
    

2 komentarai:

pasaulis-lagamine rašė...

Dabar supratau- aš esu atlantidų palikuonė.

Egidijus Timonis rašė...

Nu va. Žinoti savo šaknis visada pravartu 😊